Ronaldo’nun Sırrı: Sıska Genç Nasıl Sahaların Vücut Tanrısı Oldu?

Onun işi ezber bozmak…


Dünya Kupası başladığından beri gözler onun üzerinde… Portekiz’in yıldızı Cristiano Ronaldo, nam-ı diğer CR7, bir kez daha performansıyla adından söz ettiriyor.

Ronaldo denilince oynadığı pürüzsüz futbol bir yana, kusursuz fiziği bir yanadır. Futboldan hiç haz etmeyenler bile Ronaldo’nun etkileyici fiziğine ve üstün kondisyonuna hayran olabilir.

Ronaldo, yeşil sahaların fiziki yönden en dominant futbolcularından biri. Sıradışı tekniği ve rekor seviyede golcülüğünün yanı sıra hızı ve gücüyle de futbol tarihinin durdurulması en zor oyuncuları arasında yer alıyor.

Anatomi derslerinde model olarak kullanılabilecek derece belirgin hatlara sahip Ronaldo’nun vücut yapısı, aşırı kaslı olmadan nasıl çok güçlü ve çevik olunabileceğinin kanıtı. Üstelik Ronaldo, fiziğiyle alışılmış futbolcu anatomisini de alt üst ederek yeni bir standart tanımladı. Eskiden ideal futbolcu denildiğinde akla Maradona, Tanju gibi merkezi yere yakın, bodur ve güçlü vücut tipleri gelirdi. Ronaldo ise uzun boyu, ince uzun kasları ve yerden yüksek merkeziyle bu ezberi tamamen değiştirdi.


Ronaldo vücudunun şaşırtıcı sırrı nedir?

Futbolcu antrenmanı denildiğinde akla bolca alt bölge ve merkezi hedefleyen egzersizler gelir. Ronaldo’ya bakınca onun vaktinin çoğunu spor salonunda geçirdiğini düşünebilirsin. Fakat işin aslı çok daha başka... Ronaldo, farklı ve estetik fiziğini yüzmeye ve pilates’e borçlu!

Pekala Ronaldo, CR7 haline gelmeden önce de böyle miydi? İşte genç Cristiano’nun ilham verici hikayesi burada başlıyor.


11 Yaşında futbola başlayan Cristiano Ronaldo, daha o zamanlar büyük bir yetenek olduğunu hissettirmeye başlamış. Fakat en çok duyduğu şey “Şu çocuğa bakın tam bir canavar… bir de o kadar sıska olmasa..” imiş. İşte küçük Cristiano kendi sınırlarını zorlamaya, çok çalışmaya daha o yaşta karar vermiş…

Alex Ferguson tarafından keşfedilip Manchester United’ın genç kadrosuna alındığında Ronaldo hala zayıf bir fizik sergiliyordu. Yıllar içerisinde fiziğinde gözle görülür bir değişim sergilemeye başladı.

CR7'nin heykel gibi fiziğinin ardında yatan birkaç kilit nokta var. Bunlardan ilki yüzme. Evet, bir futbolcunun hayatında yüzmenin önemli rol oynaması kulağa ilginç geliyor. Ancak söz konusu dünyanın en iyi futbolcularından biri olunca iş değişiyor.

Ronaldo, yüzmeyi hem fiziğini total güçlendirmek hem de rahatlamak için kullanıyor. Pek çok takım arkadaşı maçtan sonra TV karşısına geçerken CR7 soluğu evindeki 25m’lik yüzme havuzunda alıyor. Maçın tansiyonunu su elementinin şifalı etkisiyle bedeninden atarken, kaslara farklı bir direnç uygulayıp fiziğinin daha da mükemmel olmasını sağlıyor.


Ronaldo, evinde tam teşekküllü bir GYM’e sahip. Ancak zamanının çoğunu Pilates ekipmanlarıyla geçiriyor. Kendisine has tasarlanmış bir pilates serisi olan Ronaldo, özellikle elastik bantları ve direnç egzersizlerini tercih ediyor.

Ronaldo’nun muhteşem kondisyonunun ardındaki bir başka sır da Cryotherapy Odası. Bu oda, derin ötesi bir dondurucu. Isı -160 ila -200 derece sınırına varıyor. Antrenmandan sonra Ronaldo 3 dakika boyunca dondurucu odada kalıyor. Böylece kaslarının rejenerasyonu hızlanıyor, onarımı güçleniyor ve enflamasyon önleniyor.

CR7'nin fitness konusunda sade ve etkili bir yöntem izliyor olduğunu görebiliyoruz. Abartılı hiçbir şey yok. Akıllıca tasarlanmış bir düzen ve sistematik var. Belirgin kas gruplarını hedeflemek yerine kondisyonun tüm vücuduna eşit dağılmasına dikkat ediyor.

Direnç egzersizleriyle kaslarını güçlü biçimde ateşlediği kadar yüzme ve pilates ile esnekliğini de destekliyor. İşte bütün bunlar bir araya geldiğinde CR7 sadece güçlü değil aynı zamanda hızlı ve çevik bir makineye dönüşüyor.


Ronaldo gibi bir futbolcu için beden sağlığı işin sadece bir kısmı. O muhteşem golleri atabilmesi için zihninin de berrak ve keskin olması gerekiyor. Burada dinlenmeye ve zihnini boşaltmaya verdiği önem ortaya çıkıyor. Ronaldo için uyku en önemli faktörlerden biri. En az 8 saat uyuyarak performansını hep yüksek seviyede tutuyor. Aynı zamanda ailesiyle de bolca vakit geçirmeyi seviyor ve zihnini gündelik konularla olabildiğince az meşgul ediyor.

Yani Ronaldo, güçlü ve iyi kondisyonda olmaktan çok sağlıklı yaşamanın bir bütün olduğunun fazlasıyla farkında. O hem fiziki, hem zihinsel performansını hem de metabolizma sağlığını önemseyerek dünyanın en iyi, en çekici futbolcularından biri haline geldi.


Beslenme tercihi: akıllı, tam ve sade…

Ronaldo’nun başarısındaki kilit noktalardan biri de tabii ki yeme alışkanlığı. CR7'nin performansına yaraşır çok özel bir diyet uyguladığını düşünebilirsin. Aslında sade ve tam besinlere yönelik bir diyet uyguluyor. Tam tahıllı, protein değeri yüksek, az yağlı ve sınırlı karbonhidrat içeren bir diyet uyguluyor. Özel günlerde organik etlerle protein yüklemesi yapıyor. Ronaldo protein kaynağı olarak balık tercih ediyor ve bol bol deniz ürünleri tüketiyor. Aynı zamanda bolca meyve ile besin değerlerini tamamlıyor.


Ronaldo’dan Fitness Tavsiyeleri


Çok çalışmak: Motivasyon işin en önemli parçası... “Ancak yeterince çalıştıkça sonuç alırsın ve kendi kendini motive edebilirsin” diyor Ronnie.

Dünya senin spor salonun: Ronaldo rahatlıkla Fitwell’in marka elçisi olabilirdi! Çünkü o da her fırsatta, spor yapmak isteyenlerin sınır tanımayacağını, her yerde egzersiz yapılabileceğini savunuyor: “Kendinizi tek bir yerde egzersiz yapmayla sınırlandırmayın. Rutininizi evde tamamlayın, sabah akşam birkaç mekik çekmek bile işe yarar” diyor.

Taşkınlık yok: Eğer heykel gibi bir vücut istiyorsan çılgın geceleri hayatından çıkarmalısın.

Ne yersen osun: Bolca protein içeren dengeli bir beslenme planı, egzersizlerine gereken yakıtı sağlar. Şekerli yiyecekler ise en kötüsü…

Rahatla: Evde ailen ve arkadaşlarınla yeterince vakit geçirmen şart.

İyi uyu: Geceleri en az 8 saat uyu. Kas gelişimi için uyku en önemli faktörlerden biri.
kaynak: https://blog.fitwell.com.tr

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Glass of Milk

SİPARİŞ HATTI

0545 603 23 70

0

sepetim

Koçluk Desteği

Her ürünle beraber sunulan ücretsiz destek

Hızlı Teslimat

Türkiye'nin heryerine hızlı teslimat

Güvenli Alışveriş

Canlı sipariş hattımız 7/24 hizmetinizde

Hakkımızda

Öğün yerine geçen shake’ler, takviye edici gıdalar ve cilt bakım ürünlerinde uzman. Her gün, dünya genelinde 4 milyondan fazla Herbalife Nutrition shake tüketiliyor.1980’de kurulan Herbalife Nutrition, günümüzde 8.000 aşkın çalışanıyla 90’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir.

Neden bizim ürünlerimiz?

Dünyanın önde gelen uzmanlarını bir araya getiren Herbalife Nutrition Enstitüsü, klinik araştırmalar ve eğitim faaliyetleri aracılığıyla beslenme alanında ürün geliştirilmesini desteklemekle görevlidir. Tesislerimiz, en yeni teknolojilerle donatılmıştır. Tüm laboratuvarlarımız ISO 17025 sertifikalıdır. Avrupa’daki Herbalife24® ürün hattı, LGC işbirliğiyle yürütülen dünyaca bilinen ‘Bilinçli Spor’ programı aracılığıyla yasaklı maddelerin tespitine ilişkin testlere tabi tutulmaktadır.

Hayatlara dokunmak

Herbalife Nutrition Vakfı tarafından iyi beslenmeyi ve aktif yaşam tarzını desteklemek için düzenlenen programlar kapsamında gönüllü çalışmalarda bulunmakta ve bağışlarıyla katkı yapmaktadırlar.1994’te kurulan Herbalife Nutrition Vakfı (HNF), çocukların yaşam kalitesini artırmayı amaçlar. HNF, Casa Herbalife programları aracılığıyla risk altındaki çocukları sağlıklı beslenme imkanı sağlamak için dünyanın dört bir yanından kuruluşlarla ortak çalışmalarda bulunmaktadır. 

Sponsorluklarımız

Avrupa’da 70’ten fazla üst düzey sporcu ve takım da dahil olmak üzere dünya genelinde 190’ın üzerinde spor etkinliğine, takıma ve sporcuya sponsor olmaktayız. Herbalife Nutrition’un sponsor olduğu takım ve atletlerin bir kısmı: profesyonel futbolcu Cristiano Ronaldo, ABD’li futbol kulübü LA Galaxy ve İspanya Kadınlar Birinci Liginde mücadele eden futbol takımlarından Atlético Madrid.

TÜRKİYE'DE;

Herbalife Nutrition ile Kadının Gücü Sahada! #BUOYUNDAADINVAR Kadınların her alanda gücüne inananıyoruz. Herbalife Nutrition distribütörü olarak işini tutkuyla yapan ve hayatın her alanında ayakta kalmayı başaran tüm kadınlardan aldığımız ilhamla; 'Oyuna Adını Vermeye Geliyoruz' dedik ve Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ne isim sponsoru olduk. Gücünü dünyaya kanıtlamış ve tüm önyargıları kırmayı başarmış kadın basketbolcularımıza destek vermekten ve gelecek nesillere örnek olma yolunda attığımız adımların temsili olan bu sponsorluktan gurur duyuyoruz. 

sağlıklı yaşam kilo alma kilo verme

Herbalife Marketimiz 2020 Herbalife bağımsız üyesi

  • 2q
  • 1q

2020 Copyright © Herbal Marketimiz - Herbalife Bağımsız Üyesi - Herbalife Bağımsız Distribitörü. Tüm hakları saklıdır.